Pizza Rzeszów
Ciekawostki o pizzy

Pizza Rzeszów

Niech podniesie rękę ten, kto nie lubi pizzy! Ok na pewno znajdzie się kilka osób, ale to tylko kilka, dlatego postanowiliśmy zestawić ciekawostki o pizzy znalezione w czeluściach wirtualnego świata.

Myśląc o początkach pizzy i tym z jakiego kraju się wywodzi,  chyba nikt nie powie nic innego jak Włochy. Tym bardziej jakież zdziwienie zmaluje się teraz na Waszych twarzach jeśli dowiecie się, że pierwsze placki powstały w Grecji. Smarowane były one oliwą i posypywane ziołami. Stamtąd dopiero trafiły do Rzymu, do którego z kolei sprowadzona pomidory i tak nieodzownym składnikiem każdej pizzy stał się sos pomidorowy. W tak zwanym międzyczasie do Włoch z wizytą przyjechała królowa Małgorzata Sabaudzka z mężem, i z tej okazji tamtejszy piekarz przyrządził potrawę okraszoną składnikami w kolorach flagi Włoch - pomidory, mozzarella, bazylia. Nazwano ją Margherita i po dziś dzień jest to najbardziej znana pizza na świecie.

pizzeria cosa nostra

Ponad 12 ton - tyle ważyła największa pizza na świecie stworzona w RPA w 1990 roku. Zużyto na nią prawie 4000 kg żółtego sera, niecałe 2000 kg sosu pomidorowego i nieco ponad 1700 kg pieczarek. Jedno jest pewne - nikt nie wyszedł głodny. A skoro jesteśmy przy liczbach ... jak myślicie jaką odległość musiał pokonać dostawca pizzy aby zakwalifikować jego wyczyn do najdłuższego? 16949 km! Właśnie tyle wynosiła podróż dostawcy pizzy z Londynu do Melbourne w Australii. Nie wnikamy czy pizza była jeszcze ciepła ... Za to mistrz pizzy, niejaki Bruno di Fabio, potrafi w 2 minuty i 35 sekund "wykręcić"aż czternaście placków! Jak ktoś chce może przeliczyć ile placków zrobiłby w czasie podróży dostawcy z Wielkiej Brytanii do Australii ... Mistrza "kręcenia" placków prześcignąć natomiast bez najmniejszych problemów potrafi Kanadyjczyk Peter Czerwinski, który ustanowił rekord pochłonięcia (bo inaczej się tego nazwać nie da) pizzy. Zajęło mu to dokładnie 41 sekund i 31 setnych - to się chyba nazywa talent.

Teraz przyszła pora na statystyki. Podobno najwięcej pizzy w ciągu roku wcale nie jedzą Amerykanie a ... Norwegowie i Niemcy. Zaskoczeni? Amerykanie natomiast na sto zamówionych pizz zamówią 62 z mięsem, co akurat już tak nie dziwi. Statystycznie kobiety ponoć zamawiają pizze, w której jest więcej warzyw niż mięsa w porównaniu do mężczyzn, którzy jednak bez mięsa ani rusz, a dodatkowo to kobiety dają większe napiwki dostawcom pizzy niż mężczyźni - myślę, że bez statystyk też byłoby to jasne.

Ciekawostki o pizzy mnożą się im bardziej zaczynamy ich poszukiwać, ale te wymienione powyżej najlepiej odzwierciedlają ogólną nieustającą modę na pizzę. Być może kiedyś minie, być może ewoluuje, w każdym razie więcej jest jej zwolenników niż przeciwników i może przy tym pozostańmy.