Pizza Rzeszów
Pizza czy kebab?

Pizza Rzeszów

Wybrać pizze, czy kebab?

Ile razy zdarzyło Ci się, że jesteś głodny ale nie wiesz co będzie bardziej sycące i jednocześnie smaczne? Jeśli jesteś zwolennikiem zarówno smacznej pizzy jak i pysznego kebaba to trafiłeś w dobre miejsce, gdyż właśnie za chwilę dowiesz się ile kalorii możesz zyskać przy jedzeniu jednego i drugiego posiłku. Dodatkowo dowiesz się także, który z nich jest zdrowszy mimo, że na pozór wydają się bardzo niezdrowe, a jak wiadomo pozory często mylą.

Jeśli chodzi o kebab to w Polsce najbardziej znany jest doner kebab, czyli baranina, kurczak lub wołowina podawana w bułce z warzywami i charakterystycznym sosem. Nie każdy jednak wie, że odmian tej potrawy jest mnóstwo a będąc na wakacjach w Turcji warto spróbować również tradycyjne tureckie kebaby aby poczuć ich specyfikę i dość znaczną różnicę. Kwestia wartości odżywczych jeden kebab w tortilli o wadzie 450 g posiada około 38,7 g białka, 78,3 g węglowodanów i 24,7 g tłuszczu. Co za tym idzie standardowy kebab posiada około 688,5 kcal. Jeśli zaś weźmiemy pod lupę kebab w bułce to liczby te się nieco różnią i w porcji takiej samej, czyli w 450 g znajduje się 36,9 g białka, 81,1 g węglowodanów i 43,65 g tłuszczu, a więc samych kalorii taki kebab w bułce ma aż 877.

Porównywalnie 300 g pizzy, w tym przypadku pizzy cztery sery z pieczarkami posiada kolejno 34,2 g białka, 93 g węglowodanów i 25,5 g tłuszczu oraz dodatkowo 3,9 g soli, co daje w sumie 3141 g kcal w 300 g produktu. To prawie 4 razy więcej niż nieco większa porcja kebaba! I chociaż wydawać mogłoby się, że to właśnie kebab jest bardziej kaloryczny i mniej "zdrowy" to jednak niezaprzeczalnie pizza w tej konkurencji wygrywa. Pamiętać należy jednak o tym, że porównaliśmy jedną z najbardziej kalorycznych pizz, w której głównymi składnikami są różnego rodzaju sery. Inne pizze z pewnością tych kalorii mają mniej, jak chociażby znana pizza capriciosa z pieczarkami i szynką, gdzie w 250 g produktu znajduje się 620 kcal.

Wybór pizza czy kebab zależy więc jedynie od Was, chociaż zdajemy sobie sprawę, że wybór jest trudny. Mimo wszystko życzymy smacznego!