Pizza Rzeszów
Pizza jako motywacja do pracy?

Pizza Rzeszów

Pizza jako motywacja do pracy?

Okazuje się, że system motywujący pracowników do bardziej efektywnej pracy sprawdza się niezależnie od tego czy jest w formie premii, podwyżki, czy też ... regularnej dostawy pizzy! Wydaje się dość abstrakcyjne? Niekoniecznie jeśli przeczytasz jaki eksperyment przeprowadzono w jednej z firm.

Otóż właściciele fabryki Intel, największego na świecie producenta układów scalonych i mikroprocesorów komputerowych, mającego swoją siedzibę w Izraelu, przeprowadzili pewien "motywujący" eksperyment. Otóż wysłali jasny komunikat do swoich pracowników, w którym to określili, że jeśli w konkretnym dniu złożą określoną liczbę procesorów, to będą mogli wybrać jedną z trzech specjalnie przygotowanych nagród. Wśród nich znalazła się oczywiście premia gotówkowa, pochwała i miłe słowa lub ...pizza.

pizza w pracy

Okazało się, że największą motywacją okazała się właśnie ta ostatnia możliwość, czyli pizza. Produkcja całego zakładu w związku z tym wzrosła aż o 6,7%, ale tuż za nią, bo aż 6,6% zyskały pochwały. Co dziwne najmniej, bo tylko o 4,9% podniosła się poprzez bonus pieniężny. Po kilku dniach wyniki się nieco zachwiały i pracownicy, którzy wybrali premię pieniężną jako sposób na motywację, zmniejszyły swoją efektywność aż o 13,2%. Po podsumowaniu całego eksperymentu okazało się, że najlepszym czynnikiem motywującym były pochwały i komplementy.

Oczywiście obok tego eksperymentu nie mogli przejść obojętni uczeni z wyższych uczelni. Tak też zdanie na ten temat wypowiedział profesor Dan Ariely z Uniwersytetu Duke'a w Północnej Karolinie, który również opisywał metody motywacji w swojej naukowej książce. Stwierdził on, że eksperyment wygrałaby pizza, gdyby była ona nagrodą po zakończonym dniu pracy a nie podawana w jej trakcie lub nawet przed. Zauważył również, że takie eksperymenty mogą dać prawdziwe wyniki tylko wtedy, gdy są przeprowadzone w miejscu gdzie panuje dobra atmosfera pracy i pracownicy otrzymują regularne wypłaty. Tak czy inaczej każdy sposób na motywowanie do pracy jest dobry. A Was zmotywowała by nagroda w postaci pizzy? 🙂